Đumbir, cejlonski cimet ili aronija? Može sve!
27. studenog 2017.

Nakon podijeljenog recepta na mom Instagram profilu, a koji se odnosio na 5 lista lovora, 5 žlica šećera i 5 žlica vode, od kojih dobijete sirup za grlo koji će ublažiti kašalj i pomoći kod prehlada (ili ga povremeno nekad ubacite u čaj da ga učini još djelotvornijim), odlučila sam ovaj post posvetiti namirnicama, začinima ili možemo ih nazvati super biljkama koje su nam tu nadohvat ruke, a mi sami nismo dovoljno disciplinirani da bismo se natjerali na ustrajnu konzumaciju koja bi nam možda uistinu ojačala imunitet.

Kad ljeto završi, kišni, vjetroviti i hladni dani su tu. Ubrzo nam na vrata pokuca razdoblje prehlada i viroza i svi smo s imunitetom na Vi. Osobito kad imate malenu djecu koja sve donose iz vrtića i onda to kreće u kući prvo jedan, pa za par dana drugi, a kad se zareda par viroza u kombinaciji sa prehladom najradije bi se ušuškali pod dekicu i ne izlazili iz stana tjedan dana. Ali posao i situacije ne pitaju i u većini slučaja mi bismo htjeli sve na brzinu i najjednostavnije nam je otići do ljekarne i kupiti Max flu ili nešto slično, meni je to jasno, ali znamo da najbrže riješenje nije nužno i ono najkvalitetnije i najbolje.

Nedavno sam postavila upit na Instagramu kako se liječite i baš ste me ugodno iznenadili uključivši se u diskusiju i kako zapravo većina nas dijeli slične “uradi kod kuće” metode. Stoga bih navela par stvari koje su u našem domu broj jedan i koje ne samo da konzumiramo tijekom prehlađenih dana već se i generalno tiču našeg imuniteta. S određenima sam i ja sama još u samom početku konzumiranja, ali sudeći po odličnim iskustvima i rezultatima drugih vjerujem da će i kod nas biti uočene takve pozitivne promjene otpornijeg i jačeg imuniteta. Još da napomenem da znam da nisam otkrila toplu vodu već samo želim podijeliti s vama neka svoja iskustva i dati vam možda pokoju novu ideju kako poraditi na svom imunitetu.

Đumbir

Kad sam ga prije otprilike sedam godina počela koristiti u obliku mljevenog začina bila sam zaluđena njime i stalno sam ga stavljala na piletinu i često u razno razna rižota. Pa je krenuo čaj od ribanog svježeg đumbira. Odlična je stvar što nam je tijekom cijele godine dostupan i njegovo mjesto u trgovinama tik uz luk, celer ili ciklu postalo je nešto sasvim uobičajeno i to onda treba iskoristiti. Porijeklo vuče još iz Indonezije pa Indije i Kine, a kažu kako danas najkvalitetniji đumbir raste na Jamajci.

   
bio&bio organic ginger cejlonski cimet ceylon helathy food zdravo čaj tea homedecor decor lemnon detoksikacija
Napitak od đumbira, limuna i matičnjaka

Vjerujem da ga je većina vas ako ništa drugo barem jednom probala. Znam da je intezivan i jak, i da ne paše svima, ali meni je kombinacija ljutine koja lagano vuče na papar i svježine koja vuče na limun divna. Da prijeđem na dva primjera koja su kod mene uvijek palila i koja su me spašavala. Prvi, ublažava bolne menstruacije. Pod bolne, mislim na one uistinu bolne. One radi kojih moraš na hitnu na injekciju i radi kojih te čak zna ukliještiti u leđima pa se ne možeš pomaknuti iz kreveta dva dana . To mi se desilo dva puta i to nakon drugog poroda. Ona teorija da nakon poroda bolovi budu blaži kod mene nije važeća. Kad sam pročitala da je čaj od đumbira stvoren protiv bolova počela sam ga prakticirati tjedan dana prije same menstruacije. Tjedan dana redovitog ispijanja čaja dalo je rezultat da je moja menstruacija bila neusporedivo manje bolna i obilna u usporedbi s onom s kojom sam se prije borila. Ne budite lijene, probajte, možda stvarno pomogne kao i meni.

Drugi primjer su mučnine. Sigurno su vas djeca znala izgnjaviti u ljekarni da im kupite one lizalice koje se nude tik uz mjesto na kojem razgovarate sa farmaceutom. Jedna od vrsta tih lizalica nije za bez veze od đumbira. Upravo ta pomaže protiv mučnina. Nisam vjerovala dok nisam probala u trećoj trudnoći kroz koju prolazim. Dobila sam savjet da đumbir pripremim na noćnom ormariću tik uz krevet kako bih u jutro gricnula koji komadić prije samog ustajanja. Znači, osobito je važno da to bude u ležećem položaju. I to me je spašavalo. Nakon što sam se uvjerila da je uistinu učinkovit protiv jutarnjih mučnina ( a moje su zapravo bile u bilo koje doba dana), počela sam ga nositi u džepu svuda da sobom, poput žvakaćih guma. Kad bi mi pozlilo, gricnula bih malo svog đumbira. Nevjerojatno je da jedna biljka ima tako brzu i djelotvornu učinkovitost i to bez štetnih efekata.

Općenito što se tiče imuniteta đumbir rastura u svemu. Znam da je intezivan, i da nije svakome najmiliji zbog tog svog jakog okusa, no njegova svojstva koja čuvaju zdravlje i ljepotu trebala bi vam biti dovoljno dobar razlog ako ga do sad niste koristili. Ako možemo trpjeti razno razna uljepšavanja od brazilskih depliacija, čupanja i tetoviranja obrva, onda možemo i pretrpjeti ne baš omiljen okus. Probajte se natjerati, barem za čaj. Ako mu dodate malo meda, limuna i cimeta, to je već potpuno druga dimenzija! Zimi kao čaj, a ljeti ga pomiješajte sa svježim listićima metvice ili limete plus kriške limuna i detoksikacijski osvježavajući napitak je tu!  Kad se naviknete možda vam neke druge kombinacije padnu na pamet! Ja ga obožavam spremati s piletinom kojoj napravim umak od ribanog đumbira, kurkume, senfa, bijelog vina i ružmarina. Moja ga majka zna naribati u zelenu salatu umjesto češnjaka. Osim đumira u prahu i svježe naribanog đumbirovog korijena koje se najčešće koriste u svakodnevnom kulinarstvu također je i dostupan đumbir u šećernom sirupu koji je prikladan kao dodatak raznim slasticama. Kad smo kod slastica moram napomenuti ušećereni đumbir koji je postao moja božićna tradicija. Prošle sam se godine okušala i u spremanju đumbirovih kolačića ali ušećereni đumbir je osvojio nepca mojih sladokusaca u obitelji od kume, tate i prijateljica pa se svake godine očekuje da ga napravim. Onda ga fino upakiram u slatke posudice, kutije ili staklenke koje budu dio božićnih poklona.  Jako jednostavno za pripremiti, ima posla, pogotovo ako se radi u velikim količinama, ali isplati se. Sirup koji vam ostane od kuhanja đumbira je upravo taj slatki ušećereni sirup koji sam vam spomenula, a kasnije ga možete koristiti za dodatak čaju ili kolačima.

Osim mučnina i ublažavanja boli koje spomenuh, đumbir kažu pomlađuje kožu, postoje recepti koji su vrlo jednostavni i lako ih je pripremiti kod kuće, a jeftiniji su od pilinga, kremica i losiona za koje odvajamo novac na tjednoj ili mjesečnoj  bazi. Đumbir olakšava pri problemima dišnog sustava i kao što ga pripremate za čaj možete ga iskoristiti za inhalaciju. Smiruje probavni sustav,djeluje protuupalno , štiti od raka prostate. Konzumacija đumbira održava tjelesnu težinu pod kontrolom što bi značilo da pomaže pri dijeti. Poboljšava cirkulaciju, ubrzava metabolizam i mogla bih tako u nedogled. Preporučljiva dnevna konzumacija je do 4g đumbira u prahu ili žličica naribanog đumbira.  Jako je zanimljiv taj đumbir, guglajte ga malo da vidite da bi uistinu trebao postati vaša svakodnevna namirnica koja puput luka, ulja ili kave zaslužuje svoje sigurno mjesto u kuhinji!

bio&bio organic ginger cejlonski cimet ceylon helathy food zdravo čaj tea homedecor decor dilemma posters
Čaj od đumbira sa cejlonskim cimetom i limunom
Cejlonski cimet

Najčešće pomislite prvo na cimet kao začin, ali cejlonski cimet je nešto daleko više od toga. Zašto cjelonski? Porijeklo cejlonskog cimeta vuče iz Šri Lanke (u prošlosti zvan i Ceylon), a danas se taj naziv ne odnosi na njegovo porijeklo već vrstu. Postoje više vrsta cimeta. Ljekoviti se cimet dobiva samo iz te vrste, dok cimet koji se najčešće nalazi u našim domovima i u klasičnim trgovinama mješovite robe je porijeklom iz Burme i nije ljekovit. Čak suprotno, neke vrste cimeta mogu imati i kancerogena svojstva. Mi smo ga tek od nedavno počeli koristiti i moram priznati da se jako veselim rezultatima jer vjerujem da će biti više nego odlični. Zašto sam tako sigurna? Evo jednog primjera iz prve ruke. Moja dobra prijateljica Sandra ovog je ljeta sa svojom kćerkicom od godinu i pol starosti završila u bolnici radi viroze. Nakon povratka iz bolnice nalaz nije bio najsjajniji. Hemoglobin joj je bio 91 (minimalno treba biti 109), a da bi se ta vrijednost vratila na normalu trebalo bi minimalno tri mjeseca terapije koja uključuje uzimanje  željeza. Sandra je Emi svakog jutra za doručak pripremala kašicu u koju bi stavila zob, izmiksanu jabuku, žlicu meda, par kapi limunovog soka i ono najbitnije, cejlonski cimet. Emi je u tri tjedna hemoglobin dosegnuo 109. Pedijatrica je rekla da konzumacijom sirupa hemoglobin nikako ne bi mogao dosegnuti tu vrijednost te napomenula da će ga od sad preporučiti svim svojim pacijentima. Možda su vaša djeca veća i ne jedu više kašice ali zasigurno ćete naći neki drugi način kako da ga ubacite u svakodnevnu konzumaciju. Ja sam ga recimo počela stavljati u jutarnju kavu; također preporuka liječnika koji to prakticira već godinama. Stavljamo ga u čaj, pogotovo savršeno paše sa đumbirom o kojem sam se toliko raspisala. Možete ga staviti malo u čokolino, malo po narezanim kriškama jabuka, u žitarice za doručak… Ima sto načina.

 
bio&bio organic ginger cejlonski cimet ceylon helathy food zdravo čaj tea homedecor decor superfoods prirodno
Cejlonski cimet, 150g, Bio&Bio

Cejlonski cimet obiluje važnim mineralima poput kalcija, mangana, cinka ili bakra, i onog nama najbitnije, željeza. Znači, za anemične je idealan. Bogat je antioksidansima i smanjuje razinu šećera u krvi. Određene studije pokazale su vezu između cimeta i njegovog utjecala na mozak da samim udisajem cimeta potiče moždanu aktivnost. Ima veliki učinak protiv nastanka razno raznih bolesti da sad ne nabrajam od multiple skleroze, alzheimerove bolesti, liječi bakterijske infekcije, gastritis… Ono što si njime svakodnevno možemo pomoći je da poboljšava pamćenje, potiče cirkulaciju, ublažava upale i menstrualne tegobe, ublažava upalu grla, eliminira loš zadah, pomaže u borbi protiv mnogih oblika raka jer smanjuje širenje stanica raka..Trebam li još toga navesti? Umjesto treće kave koja nam je nužno potrebna jer ne znamo kako ćemo nakon napornog radnog dana preživjeti popodne s djecom, zdraviji je izbor čaj sa cejlonskim cimetom jer će vam podignuti raspoloženje. Nadam se da sam vas uvjerila da već sutra odete kupiti svoju dozu cejlonskog cimeta. Ja sam svoju pronašla u Bio&Bio dućanu. Sigurno ste čuli za recept žličicu meda pomiješati sa cimetom i tako  svakog jutra, ili po nekoliko puta ako je u pitanju prehlada i kašalj. Pa zašto onda ne zamijeniti kineskim upravo ovim zdravim cejlonskim?

Aronija

Aronija, biljka budućnosti kažu. Jeste li je probali u nekim od oblika u kojima se pojavljuje? Moji i muževi roditelji žive na selu pa je doza aronijevih bobica koju nam znaju poslati nešto sasvim uobičajeno. Pošto su jako gorke i trpke, a i postoji određena dnevna doza koja je preporučljiva, ne stignemo uvijek sve pojesti pa dio pospremimo u škrinju. Probala sam i jednom prilikom prefinu rakiju od aronije, a od nedavno imam priliku piti i pravi domaći sok. Kao što napisah, da, gorak je, ali doza zdravlja bi trebala biti prioritetna. Kao i od svakog voća od aronije se može spremiti marmelada, sok, sirup, kompot, vino, liker, rakija.

A jeste li čuli za prah od aronije? Mislim da je to genijalan izum! Prah je napravljen od sušene aronije. I to je to! Čista aronija koju je lako zakamuflirati ako nam već okus nije mio. Žličicu praha možete dodati u jutro bilo u muslie, jogurt ili recimo prah možete dodati tijestu za izradu domaćeg kruha. Kao prirodni konzervans može se umiješati u domaće džemove i marmelade. Zašto je taj prah koji je od čiste aronije toliko fascinantan? Zato što je aronija bogata antioksidansima, te jača obrambenu sposobnost organizma. Zapravo bobice aronije imaju veću koncentraciju antioksidansa od bilo kojeg drugog voća na svijetu, a vjeruje se da antioksidansi štite od mnogih degenerativnih bolesti, poput raka i bolesti srca i usporavaju proces starenja (ključna su komponenta protiv bora i strija). Sa svime treba umjereno, tako i s aronijom ne treba pretjerivati, dovoljna je žlica bobica dnevno.

bio&bio organic ginger cejlonski cimet ceylon helathy food zdravo čaj tea homedecor decor superfoods prirodno aronija
Domaći sok od aronije, prah od aronije, Opg Neralić
   

Prah o kojem vam pričam je organski, prirodno sušeni prah aronije bez aditiva i bojila, proizveden na OPG Neralić. Osim praha proizvode i 100 % hladno prešani matični sok od bobica aronije bez šećera, boja, konzervansa i aroma. Preporučena dnevna doza je 0,3 do 0,9 dl, odnosno jedna čašica za rakiju bila bi idealna. Mi smo odlučili svakog jutra nazdraviti sokom. Curice imaju svoje čašice, tako je sve odmah zabavnije, malo zaplešete, ispričate neku kul priču o snažnim bićima koji žive u soku i neka to bude tradicija. Pa da vidimo kako će imunitet narasti! Žao mi je što vam nisam stigla pripremiti palačinke od aronije. Uz dodatak praha simpatično su ljubičaste boje, i dalje su jednako fine, a po sastavu i više nego zdrave! Škicnite Facebook stranicu OPG Neralić ili Instagram profil. Vjerujem da sam vas zainteresirala!

Odlična za probavu, reguliranje tjelesne težine, ima protuupalna svojstva, jača krvne žile, a jedan od najmoćnijih antioksidansa koji se nalazi u značajnim razinama u aroniji je karoten koji štiti vaše oči od formiranja sive mrene. Ublažava migrene i glavobolje, smanjuje upale, sprječava razvoj virusnih i bakterijskih infekcija urinarnog trakta, regulira rad gušterače i razinu šećera u krvi što znači da može biti korisna u liječenju dijabetesa i svakako se preporuča dijabetičarima. Ono nama svima najinteresantnije je da podiže cjelokupni imunitet organizma. Mislim da aronija kod nas nije zaživjela još toliku popularnost koju bi trebala, ali vjerujem da će se kad tad u njoj prepoznati potencijal i da će se o njoj pisati kao što su pisali o goji i acai bobicama, chia sjemenkama ili guarani. Ako kažu da je najzdravija biljka i da je voće budućnosti onda je se može komotno svrstati pod super hranu čiju bi konzumaciju trebali svakodnevno prakticirati.

Bila to aronija, cejlonski cimet ili đumbir, ili sve zajedno, već sutra možete nešto početi koristiti. Ako znate da je uistinu dobro za vaš imunitet i ako znate da ste s vašim imunitetom na Vi, vrijeme je da se pokrenete! I to ne samo na par dana, mjeseca dana. Ne. Budite ustrajni i disciplinirani. Neka vam postane navika. Pa da vidimo rezultate! I još jedan mali prijedlog koliko god vam to možda zvučalo blesavo. Božić se bliži, zašto ne biste baki koja ima problema sa šećerom poklonili litru domaćeg soka od aronije, ili tati koji je ovisnik o kavi cejlonski cimet kako bi ta kava dobila drugu dimenziju i imala pozitivniji učinak? A ako ste pak pravi sladokusci, uputite se u zabavu s đumbirom pa se posvetite gingerbread-u  ili pak napravite ušećereni đumbir, ubacite ga u božićnu staklenku i uživajte u svojoj deliciji te je podijelite s drugima!

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.